Klimatizácia - plnenie, oprava, zistenie netestností

bez objednanie, na počkanie, PON-PIA 8:00-16:00, prípadne si zavolajte na 0917 879 528, 0915 535 841

OPIS SERVISNEJ PRÁCE

Pravidelná dezinfekcia klimatizácie súvisí zo zápachom, ktorý po čase prevádzky preniká stále výraznejšie do kabíny vozidla. Príčinou je výparník, na ktorom sa postupne tvoria a usádzajú vďaka vlhkému prostrediu baktérie, pleseň, prach, peľ a iné chuťovky, ktoré môžu spôsobovať okrem zápachu aj zdravotné problémy. Najúčinnejší spôsob čistenia je chemické čistenie výparníka a dezinfekcia ozónom celého vozidla. Pri tejto činnosti sa automaticky mení aj peľový filter, na ktorý by ste nemali zabúdať počas celej životnosti vozidla.

Na dosiahnutie chladenia pri starších vozidlách cca do roku 2015/2016 sa v aute používa plyn s názvom R134a. V nových vozidlách v závislosti od typologického schválenia EÚ sa používa už novší typ chladiva s názvom R1234yf. Objem chladiva závisí vždy od veľkosti systému, ktorý je vo vozidle inštalovaný. V priemere sa pohybuje okolo cca 500-700g. Na plnenie sa používa špeciálne zariadenie (plnička klimatizácie), ktoré dokáže systém otestovať a naplniť presné množstvo oleja a chladiva. Plnenie môže vykonávať iba odborne spôsobilá osoba, ktorá je držiteľom oprávnenia (osvedčenia).

Cenník

Čistenie a dezinfekcia klimatizácie, odstránenie nepríjemných zápachov ozńom

10€

Chladivo R134a

0,10€/gram

Manipulácia Odsavanie, plnenie, olej

20€/vozidlo

Zisťovanie netesností 

UV metóda, Vodíková metóda

od 20€

ČASTÉ OTÁZKY

Ako často mám dať čistiť klimatizáciu?

Minimálne raz do roka najlepšie pred letom si dajte skontrolovať tlak v systéme, raz za tri roky si dajte vymeniť chladivo (plyn) v servise kde vám ho napoja na zariadenie (plnička klimatizácie), ktoré vnútorné chladivo kompletne zo systému odsaje a prefiltruje cez filtračný systém. Zároveň doplní aj olej v klimatizačnom kompresore. Vyčistenú a novú chladiacu zmes v potrebnom množstve a správne natlakuje podľa požadovaných noriem daného typu auta späť do klimatizačného systému.

Klimatizácia v aute má slabý účinok

Príčinou je nedostatok chladiva, pokles tlaku v systéme, ventilátory na chladiči sa nezapínajú , vadné teplotné snímače v interiéry.

Klimatizácia v aute sa nespustí

Slabý tlak v systéme, únik chladiva, vadné tesnenie, deravá hadica/ trubka, deravý chladič klimatizácie, deravý výparník, vadný snímač, elektroinštaláci

Šíriaci sa zápach z klimatizácie

Upchatý peľový filter.

Slabý výkon ventilácie

Usadená špina spolu s vlhkosťou spôsobuje vytváranie plesní.

Klimatizácia vôbec nefunguje a vydáva aj neobyčajné zvuky

Pravdepodobne je poškodený kompresor, môže sa pokaziť aj pri neodborných zásahoch do klimatizácie, nedostatku oleja, vlhkosti v systéme, závada remenice (elektromagnetická spojka)